کسب و کار

5 دلیل استفاده از جکوزی خانگی برای سلامتی شما

5 دلیل استفاده از جکوزی خانگی برای سلامتی شما

استفاده از وان جکوزی خانگی می تواند درد را تسکین دهد، خواب را بهبود بخشد و موارد دیگر که در این مقاله به بررسی 5 موزد از مزایای استفاده از جکوزی می پردازیم.

چیزی در مورد غوطه ور شدن در وان آب گرم و جکوزی وجود دارد که احساس خوبی دارد. اما آیا وان آب گرم فراتر از آرامش، فوایدی برای سلامتی دارد؟ دکتر ایرینا تودوروف، پزشک عمومی، آنچه علم در مورد وان جکوزی خانگی و سلامتی شما بیان کرده را به اشتراک می گذارد. اگز نمیدانید جکوزی خانگی چیست به مقاله آشنایی با انواع جکوزی بروید.

 

1. استرس را از بین می برد

از قضا، آب گرم می تواند به شما کمک کند تا خنک شوید. برخی از مطالعات نشان داده اند که غوطه ور شدن در آب گرم یا جکوزی می تواند استرس را کاهش داده و علائم افسردگی را کاهش دهد.

دکتر تودوروف می گوید: «استفاده از وان جکوزی خانگی یا حمام آب گرم به آرامش سیستم عصبی و بهبود خلق و خوی شما کمک می کند. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که به جای دوش گرفتن حمام آب گرم می‌گیرند، استرس کمتری دارند.

جکوزی آب گرم احتمالاً مشکلات سلامت روان را درمان نمی کند. اما یک خیساندن داغ به شما مدتی برای آرامش و استراحت می دهد.

2. دردهای عضلانی را بهبود می بخشد

یک فرو رفتن سریع در وان جکوزی خانگی ممکن است همان چیزی باشد که برای درد عضلانی نیاز دارید. وان جکوزی آب گرم باعث می شود که عضلات دردناک و خسته احساس بهتری داشته باشند زیرا:

  • گرما جریان خون را افزایش می دهد و به شل شدن عضلات منقبض کمک می کند.
  • شناور بودن (شناور) در آب فشار را از مفاصل خارج می کند.
  • غوطه ور کردن بدن در آب می تواند از آسیب عضلانی ناشی از ورزش جلوگیری کند.
  • دکتر تودوروف می‌گوید: «درد عضلات یا کمر منقبض اغلب پس از استفاده از وان آب گرم احساس بهتری دارند. آب گرم جایگزین خوبی برای مسکن‌های بدون نسخه برای دردهای خفیف تا متوسط عضلانی است.

با این حال، بیش از 15 دقیقه در آب داغ نمانید. استفاده طولانی مدت از وان آب گرم می تواند جریان خون زیادی را به ماهیچه های شما برساند که می تواند منجر به تورم شود.

3. به سلامت قلب کمک می کند

اگر مرتب از وان جکوزی آب گرم استفاده می کنید یا حمام آب گرم می گیرید، ممکن است قلبتان از شما تشکر کند. یک مطالعه نشان داد افرادی که به طور مکرر حمام آب گرم می گیرند کمتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی عروقی هستند.

دکتر تودوروف خاطرنشان می کند: “یک جکوزی جایگزین نیاز به یک رژیم غذایی سالم برای قلب و ورزش منظم نمی شود.” اما استفاده از جکوزی علاوه بر این اقدامات می تواند برای سلامت قلب شما مفید باشد.

اما در صورت داشتن هر گونه بیماری، قبل از استفاده از وان داغ با پزشک خود صحبت کنید.

او می افزاید: «گرم شدن در وان آب گرم باعث می شود ضربان قلب شما تندتر شود. گرما می تواند قلب شما را تحت فشار قرار دهد و ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری قلبی خطرناک باشد.

4. فشار خون را کاهش می دهد

دکتر تودوروف توضیح می‌دهد: «غوطه ور شدن در جکوزی باعث گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شود که فشار خون شما را کاهش می‌دهد. فشار خون پایین می تواند به آرامش شما کمک کند، اما اثرات آن موقتی است. فشار خون شما چند دقیقه پس از خارج شدن از وان به حالت عادی باز می گردد.

دکتر تودوروف هشدار می دهد: «افرادی که فشار خون پایینی دارند باید از خیساندن بسیار گرمتر از دمای بدن خودداری کنند. فشار خون آنها ممکن است به سطوح خطرناکی کاهش یابد.

اما اگر فشار خون (فشار خون بالا) دارید، وان آب گرم احتمالاً بی خطر است و می تواند مفید باشد.

او خاطرنشان می کند: “بیشتر افراد مبتلا به فشار خون خفیف می توانند با خیال راحت از وان آب گرم استفاده کنند.” اما لوله داغ نمی تواند جای درمان پزشکی یا داروهای فشار خون شما را بگیرد.

5. خواب شما را بهبود می بخشد

اگر در شب هنگام تکان دادن سر مشکل دارید، وان آب گرم می تواند کمک کند. اثرات آرامش بخش ماهیچه ای و تقویت کننده خلق و خوی آب گرم می تواند به شما کمک کند روز را خیس کنید و شما را برای خواب آماده کند. شما همچنین تغییری در دمای بدن خود تجربه می‌کنید که به بدنتان می‌گوید زمان سرزمین رویایی فرا رسیده است.

دمای بدن شما در طول روز تغییر می کند و با نزدیک شدن به زمان خواب به طور طبیعی کاهش می یابد. بنابراین، گرم کردن در وان آب گرم – و سپس خنک کردن – باعث کاهش دما می شود که قبل از به خواب رفتن اتفاق می افتد.

دکتر تودوروف می‌گوید: «این افزایش دما و کاهش متعاقب آن پس از بیرون آمدن، می‌تواند خواب باکیفیت‌تر را به شما هدیه دهد.

اما منتظر نمانید تا زمان خواب به داخل وان برود.

او می افزاید: «به بدن خود زمان بدهید تا دوباره خنک شود، وگرنه احساس خستگی نخواهید کرد. “حدود 90 دقیقه قبل از رفتن به رختخواب از وان خارج شوید.”

آیا استفاده از وان جکوزی آب گرم هر روز مشکلی ندارد؟

بسیاری از مردم از مزایای استفاده از وان جکوزی داغ معمولی بهره می برند و در صورت تمایل می توانند با خیال راحت این کار را هر روز انجام دهند. اما اگر باردار هستید از وان آب گرم یا حمام آب گرم استفاده نکنید. دمای بالاتر بدن می تواند به جنین در حال رشد، به ویژه در سه ماهه اول، آسیب برساند. همچنین در صورت داشتن موارد زیر باید از وان آب گرم خودداری کنید:

  • اختلال ناشی از الکل یا موادی که می تواند مانع آگاهی شما شود.
  • صرع یا سایر اختلالات تشنجی، مگر اینکه یک شریک بزرگسال قابل اعتماد همراه خود داشته باشید.
  • فشار خون پایین.
  • بریدگی ها یا زخم های باز.
  • نکات بهداشتی لوله داغ

برخی از جکوزی ها محل رشد میکروب ها هستند. فقط از جکوزی هایی استفاده کنید که می دانید به طور مرتب تمیز می شوند و با سطوح مناسب مواد شیمیایی به خوبی نگهداری می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید