گنجینه, علوم معماری

ساختمان تجاری چیست؟

تغریف-ساهتمان-تجاری

ساختمان های تجاری بخش مهمی از انجام تجارت هستند، هم برای کسانی که آنها را دارند و هم برای کسانی که آنها را اجاره می کنند. یک ساختمان تجاری می تواند شامل یک یا چند نوع کسب و کار از جمله خرده فروشان، رستوران ها، ادارات یا تولید باشد. اگر قصد دارید یک کسب‌وکار با موقعیت فیزیکی باز کنید یا می‌خواهید مالکیت و مدیریت املاک تجاری داشته باشید، مهم است که بدانید این شامل چه چیزی می‌شود.

در این مقاله توضیح می دهیم که ساختمان های تجاری چیست، انواع مختلف ساختمان های تجاری، چرا درک ساختمان های تجاری مهم است، اجاره نامه تجاری چیست و نکاتی برای مذاکره در مورد اجاره نامه تجاری.

ساختمان تجاری چیست؟

این ساختمان ها، ساختمان هایی هستند که در آن فعالیت های تجاری صورت می گیرد که شامل ساختمان های اداری، فضای خرده فروشی، انبارها و غیره است. این تا حدودی با املاک تجاری متفاوت است، که شامل ساختمان های چند خانواده مانند ساختمان های آپارتمانی نیز می شود. دلیل این امر این است که ساختمان‌های تجاری جایی هستند که تجارت انجام می‌شود، در حالی که املاک تجاری برای صاحبان خود درآمد کسب می‌کنند اما لازم نیست تجارت در آن انجام شود. ساختمان های چند منظوره که دارای ترکیبی از فضاها هستند، مانند یک منطقه خرده فروشی و آپارتمان ها، هنوز هم می توانند در شرایط خاص تجاری در نظر گرفته شوند.

انواع ساختمان های تجاری

در اینجا به برخی از انواع ساختمان های تجاری اشاره می شود:

ساختمان های اداری

ساختمان های اداری نوع متداولی از ساختمان های تجاری هستند که بسته به نیاز جامعه در شهرها و حتی شهرک ها با هر وسعتی یافت می شوند. یک ساختمان اداری ممکن است تنها یک طبقه باشد یا ممکن است یک آسمان خراش باشد، بسته به اینکه در کجا واقع شده است و توسعه دهنده چقدر می خواهد روی آن سرمایه گذاری کند.

مالک یک ساختمان اداری ممکن است دفاتری در آن داشته باشد یا کل ساختمان را اجاره دهد. در یک ساختمان اداری، مستاجرین ممکن است فقط یک شرکت باشند یا ممکن است شرکت های زیادی حتی در همان طبقات باشند.

ساختمان های اداری
ساختمان های اداری

رستوران ها

رستوران ها یکی دیگر از انواع رایج ساختمان های تجاری هستند. برای ساختمان‌هایی که فقط یک رستوران دارند و ملک چندمنظوره نیستند، ممکن است مالک، مالک رستوران باشد یا ساختمان را به صاحبان رستوران اجاره دهند. این درست است چه رستوران یک فرنچایز، یک رستوران زنجیره ای یا یک رستوران مستقل.

یک ساختمان رستوران ممکن است بر اساس استانداردهای برند برای مستاجر سفارشی ساخته شود، یا ممکن است برای هر مستأجر رستورانی ساخته شود. ساختمان‌های رستوران‌ها به دلیل داشتن آشپزخانه‌هایشان اغلب دارای الزامات پیشرفته‌تری در مقایسه با سایر مشاغل تجاری هستند.

رستوران ها
رستوران ها

خرده فروشی

فضاهای خرده فروشی نوعی ساختمان تجاری هستند که وقتی به فضای تجاری فکر می کنند بسیاری به آن فکر می کنند. خرده‌فروشی به هر نوع فروشگاه یا مغازه‌ای گفته می‌شود، از فروشگاه‌های بزرگ که کل یک ساختمان به سبک انبار را پر می‌کنند تا خرده‌فروشان کوچک در یک ساختمان با سایر مشاغل خرده‌فروشی.

به همین دلیل، یک ساختمان خرده‌فروشی ممکن است فقط فضایی برای یک کسب‌وکار داشته باشد یا ممکن است چندین فضا خرده‌فروشی داشته باشد، مانند یک مرکز خرید نواری. ساختمان‌های خرده‌فروشی تقریباً همیشه دارای یک ویترین هستند تا مشتریان بتوانند مستقیماً وارد آن شوند، اگرچه در برخی موقعیت‌ها مانند مراکز خرید، دسترسی می‌تواند در داخل ساختمان باشد.

هتل ها

هتل ها نوع دیگری از ساختمان های تجاری هستند، اگرچه ممکن است به نظر برسد که آنها به عنوان یک ساختمان مسکونی و در نتیجه تجاری نیستند. از آنجا که هتل ها بیشتر از اجاره آپارتمان یک تجارت تجاری هستند و گردش مالی آنها معمولا سریعتر است، معمولاً تجاری در نظر گرفته می شوند.

برخی از هتل ها کوچک، متل های یک طبقه کنار جاده هستند، در حالی که برخی دیگر آسمان خراش هایی هستند که مشاغل دیگری مانند رستوران ها و خرده فروشی ها در داخل آنها وجود دارد. مالک هتل نیز ممکن است مالک ساختمان باشد یا بسته به عوامل مختلفی آن را اجاره کند.

انبارها

انبارها نوعی ساختمان تجاری هستند که در بسیاری از نقاط از شهرهای بزرگ گرفته تا مناطق روستایی رایج است. معمولاً انبارها یک مرکز ذخیره سازی برای نوع دیگری از تجارت هستند، مانند یک شرکت لجستیک و حمل و نقل که از یک انبار برای نگهداری بسته های خود در حین پردازش و حمل و نقل آنها استفاده می کند، یا یک شرکت خرده فروشی که موجودی انبار را تا زمانی که در فروشگاه مورد نیاز باشد نگهداری می کند.

انبار ها ممکن است یک توقف کوتاه برای آنچه در خود نگهداری می کنند یا ممکن است یک انبار طولانی مدت باشند. برخی از انبارها به دلیل انواع چیزهایی که در آنجا ذخیره می شوند، نیاز به کنترل دقیق آب و هوا دارند.

صنعتی

ساختمان های صنعتی در واقع طیف وسیعی از ساختمان ها از جمله تاسیسات تولیدی، تاسیسات کارگاهی و حتی انواع خاصی از انبارها صنعتی محسوب می شوند.

یک ساختمان صنعتی ممکن است مواد شیمیایی خطرناکی در خود داشته باشد، ممکن است ماشین آلات سنگین داشته باشد یا ممکن است مانند یک فروشگاه خودرو به مشتریان خدمات ارائه دهد.

اگرچه ساختمان‌های صنعتی می‌توانند شامل چنین طیف گسترده‌ای از انواع کسب‌وکار باشند، بسیاری اوقات به دلیل نویز بالقوه یا مسائل خطر، همه آنها در کنار هم قرار می‌گیرند. این باعث می‌شود که این نوع ساختمان‌ها خیلی به محله‌های مسکونی نزدیک نشوند، اگرچه البته این فاصله می‌تواند بسته به شهر یا شهر متفاوت باشد.

مراقبت های بهداشتی

بهداشت و درمان شاید یک تجارت تجاری به نظر نرسد، اما بسیاری از بیمارستان ها و کلینیک ها شرکت های تجاری با هدف کسب درآمد و خدمات رسانی به مشتریان هستند که در مراقبت های بهداشتی به آنها بیمار گفته می شود. به همین دلیل، امکانات بهداشتی و درمانی نوعی ساختمان تجاری محسوب می شود.

این می تواند از پردیس های بیمارستانی بزرگ تا کلینیک های کوچک متغیر باشد. ساختمان‌های بزرگ‌تر بیمارستان معمولاً متعلق به صاحبان بیمارستان هستند و به‌طور سفارشی برای نیازهای آنها ساخته می‌شوند، در حالی که کلینیک‌های کوچک ممکن است در ساختمان کوچک خودشان یا یک ساختمان چند منظوره پیدا شوند که فضایی را در آن اجاره کنند.

چند منظوره

ساختمان تجاری چند منظوره به ساختمانی گفته می شود که دارای انواع مستاجران باشد. این مستاجرین ممکن است شامل رستوران ها، خرده فروشان، دفاتر و حتی مراکز مراقبت های بهداشتی باشند. همچنین می‌تواند شامل اجاره‌های مسکونی باشد و تا زمانی که 51 درصد مستاجرین مستأجر تجاری باشند و نه مسکونی، همچنان تجاری در نظر گرفته می‌شود.

ساختمان‌های چند منظوره می‌توانند سرمایه‌گذاری خوبی برای توسعه‌دهندگان باشند، زیرا آن‌ها به نوع خاصی از کسب‌وکار متکی نیستند، که می‌تواند تا حدودی امنیت را ارائه دهد.

چرا درک ساختمان های تجاری مهم است؟

اگر قصد راه‌اندازی کسب‌وکار خود را دارید و به یک مکان فیزیکی نیاز دارید، باید بدانید که از چه نوع ساختمان‌های تجاری می‌توانید فعالیت کنید و قوانین منطقه‌بندی محلی چگونه بر کسب‌وکار شما تأثیر می‌گذارد. و اگر در زمینه املاک و مستغلات کار می کنید، باید تفاوت بین ساختمان های مسکونی و تجاری را بدانید تا بتوانید به طور موثر به مشتریان خود کمک کنید.

و حتی اگر توسعه‌دهنده هستید، در ساخت‌وساز کار می‌کنید، ساختمان‌ها را به‌عنوان معمار یا مهندس طراحی می‌کنید یا به هر طریق دیگری با ایجاد ساختمان‌های تجاری مرتبط هستید، می‌خواهید نه تنها بدانید که چه چیزی آنها را تجاری می‌کند، بلکه قوانین و کدهایی را نیز بدانید. برای انواع مختلف تسهیلات تجاری اعمال می شود. نیازهای زیرساخت یک ساختمان تجاری می تواند تا حدودی با نیازهای یک ساختمان مسکونی متفاوت باشد.

اجاره تجاری چیست؟

اجاره نامه تجاری اجاره نامه ای است که صاحب کسب و کار با مالک ساختمان یا فضایی که اجاره می کند امضا می کند. این شبیه به اجاره نامه مسکونی است که کسی برای یک آپارتمان یا خانه امضا می کند، با این حال تفاوت هایی بین این دو نوع اجاره وجود دارد.

بزرگترین تفاوت این است که اجاره نامه های تجاری از حمایت های مصرف کننده و الزامات یک اجاره مسکونی برخوردار نیستند، بنابراین کسانی که یک اجاره نامه تجاری را امضا می کنند باید مراقب باشند و به طور بالقوه با یک وکیل مشورت کنند تا بفهمند چه چیزی امضا می شود.

اجاره های تجاری را می توان مورد مذاکره قرار داد، و از آنجایی که جنبه های زیادی برای یک ساختمان تجاری وجود دارد که ممکن است لازم باشد در اجاره نامه گنجانده شود، برنامه ریزی برای آنچه می خواهید در هنگام مذاکره بخواهید مفید است. این امر هم برای مالک املاک و هم برای صاحب کسب و کار صدق می کند.

برای مشاهده و دانلود پروژه های اتوکد بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دیدگاهتان را بنویسید